شرایط مهاجرت به آلمان

آلمان چگونه کشوری است؟
این کشور در غرب قاره اروپا و در همسایگی آن از غرب فرانسه از شمال دانمارک از شرق لهستان و چک و از جنوب سوئیس واتریش قرار دارند. این کشور حدودا اندازه سیستان و بلوچستان و کرمان در ایران است. این کشور در فصل بهار بسیار زیباست اما زمستان های سرد وتابستان های گرمی دارد. آب و هوای جنوب این کشور شباهت زیادی به ایران دارد.
این کشور حدودا 82 میلیون نفر جمعیت دارد که تقریبا 74 میلیون نفر ملیت آلمانی دارند.
مردم آلمان برخوردشان با مهاجران و توریستها خوب است و بهیچ وجه نژاد پرست نیستند.اما در شرق برلین افراد نئونازیسم هستند آنها مهاجران را از ساعت 10 شب به بعد به صورت دسته ای مورد حمله قرار می دهند. مردم این کشور بسیار قانون مدار هستند.حواستان باشد اگر باکسی قرار میگذارید حتما سر موقع به محل قرار برسید و ظاهر مناسبی داشته باشید.ضمنا اگر با خانومی قرار دارید حتما اجازه دهید او اول بنشیند.آلمان مناطق گردشگری زیادی دارد که مردم این کشور ترجیح می دهند تعطیلات را در کشور خودشان باشند.
اقتصاد آلمان:
موجودی سرمایه در کشور آلمان بسیار زیاد است.فساد در این کشور در سطح پایینی قرار دارد و این کشور بی اندازه برای سرمایه گذاری مناسب میباشد.از این سو بدلیل توانایی های زیاد این کشور در حوضه اقتصادی معمولا تصمیم های بزرگ اقتصادی اروپا توسط این کشور انجام می شود.حدودا 37 شرکت بزرگ اقتصادی دنیا در این کشور میباشند.
شرایط کاری:
شرایط کاری در این کشور بسیار مناسب است.کارفرمایان آلمانی مزایا، امنیت شغلی و حقوق بالا به کارمندان خود ارائه میکنند.ساعات کاری کم و همچنین 40 روز مرخصی درسال.لازم بذکر است که میزان استخدام در غرب آلمان بیشتر از شرق آن است.واین نکته را در نظر داشته باشید که برا کار در آلمان زبان انگلیسی کافی نیست و باید شروع به یاد گیری زبان آلمانی کنید.
مشاغل مربوط به مکاترونیک، فن آوری اتوماسیون .مشاغل مربوط به تکنولوژی ماشین الکتریکی، مهندسی برق، برق صنعتی، نصب و راه اندازی خط، الکترونیک.ساخت و ساز ساختمان، بتن، مصالح ساختمانی، نظارت، لوله کشی، گرمایش، سنگ تراشی، عایق صنعتی، گرمایش، سرمایش، پنجره و نمای شیشه ای، متخصص سقف، دیوار و تکنولوژی آب بندی
توسعه نرم افزار، برنامه نویسی، ITرانندگان و مهندسان حمل و نقل ریلی
حرفه بهداشت، پرستاری در همه شاخه‌ها، نگهداری افراد مسن، ارتوپدی، بهداشت و کودکان، روانپزشکی
حسابداری
پیدا کردن کار حقوقی و وکالت در کل اروپا و آمریکا بسیار سخت و دشوار است. حتی اخذ ویزای کار آلمان و اقامت آلمان با ثبت شرکت نیز در این زمینه امکان پذیر نیست.
نرخ بیکاری در آلمان بسیار پایین است و همیشه با کمبود نیرو انسانی مواجه است.
بهداشت و درمان در آلمان:
بهداشت و سلامت در آلمان شامل بیمه میباشد.وافراد از خدماتی مثل زایمان، درمانهای سرپایی دندانپزشکی و … توسط بیمه استفاده میکنند. خدمات درمانی برای افراد کم سن و سال و همچنین سالمندان تقریبا صفر میباشد.
معایب زندگی در آلمان:
برای یاد گیری زبان آلمانی به بیش از یک سال زمان نیاز دارید. همچنین اگر میخواهید در آلمان به کلاس زبان بروید هزینه آن بین 1000 تا 2000 یورو در ماه می باشد و کلاسهای رایگان فقط مختص به پناهندگان میباشد آن هم در مراحل پایانی.
مالیات در آلمان زیاد است و همچنین 15% از درآمد شما بابت بیمه از شما کسر میشود.اگر در این کشور شغلی متوسط داشته باشین ناچارا مجبور به کار در 2شیفت هستین اما برای مشاغل پر درامد تر نیازی نیست.
اجاره خانه در این کشور زیاد است و گاها شما باید برای یک خانه 50-60 متری بالای 800 دورو در ماه پرداخت کنین بویژه در شهری مثل هامبورگ. در نظر داشته باشید اگر خانه مبله اجاره کنید خرید یک سری وسایل مانند یخچال، ماشین لباسشویی و کلا وسایل آشپز خانه بر عهده شما می باشد.همچنین صاحب خانه میتواند اجاره 3 ماه اول را بصورت یکجا از شما دریافت کند.
برخی نکات در مورد آلمان: انعام دادن به گارسون معادل ۱۵٪ قیمت غذا از آداب مردم آلمان است.
آلمانی‌ها هنوز از رفتارهای هیتلر و حمایت مردم شان از او خجالت زده هستند.
بهای تاکسی در کشورهای اروپایی بسیار گران است، اگر تا نیمه شب در خیابان ماندید از تاکسی‌های زرد استفاده کنید که تاکسی متر دارند.
یکی از حقایق جالب درباره آلمان این است که شهرهای آخن، رگسبورگ، فرانکفورت، نورنبرگ، وایمار، بن و برلین از گذشته تا اکنون جز پایتخت‌های این کشور بوده اند.
اولین مجله در آلمان در سال 1663 منتشر شد.
تمام شدن سوخت در بزرگراه‌ها غیرقانونی است.
در ۳۰ سال گذشته، ۲۰۰۰ مدرسه در آلمان به علت کمبود محصل تعطیل شده است.
حدود 60% ویدئوهای پربازدید YouTube در آلمان فیلتر هستند.
از سال ۲۰۱۴، آلمان شهریه دانشگاه را برای تمامی دانشجویان (حتی خارجی ها) لغو کرده است.
نوشابه “فانتا” ابتدا در آلمان تولید شد و علتش عدم واردات کوکاکولا به آلمان در جنگ جهانی دوم بود.
اگرحتی به شوخی و به روش نازی‌ها به کسی سلام کنید، باید ۳ سال به زندان بروید.
یک سوم برق آلمان از انرژی‌های تجدید پذیر تأمین می‌شود.